Zwierzę zachowuje się inaczej? Zareaguj jak najszybciej
Pomimo tego, że chcielibyśmy, aby nasze zwierzęta mogły poinformować nas wprost o swych odczuciach, jest to niemożliwe. Nie mogą nam one powiedzieć o odczuwanym bólu czy dyskomforcie, dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany w ich zachowaniu, rutynie czy nawykach żywieniowych. Zwierzęta często instynktownie unikają ujawniania objawów swej choroby, dlatego ich właściciele powinni stale być czujni i udać się do weterynarza, jeśli zauważą niepokojące oznaki. Dowiedz się, na co zwracać uwagę!
Trudności w poruszaniu się
Gdy zauważysz, że podczas spacerów twój pupil porusza się wolniej, jak i ma problemy z wchodzeniem i schodzeniem po schodach, nie powinieneś tego ignorować. Jeśli czworonóg jest starszy lub zmaga się z dodatkowymi kilogramami, bardzo możliwe, że cierpi on przez zapalenie stawów. Kolejnym alarmującym sygnałem świadczącym o tej dolegliwości jest również pojawienie się kulawizny, jak i sztywny chód. Choroba sprawia, że nasz pupil odczuwa ból podczas poruszania się – w efekcie robi to niechętnie. Dość charakterystyczna jest w tym przypadku okresowość objawów – jednego dnia czworonóg może poruszać się sprawniej, natomiast drugiego ponownie kuleć. Warto tutaj również zwrócić uwagę na zmianę w postawie ciała – zwierzę będzie starało się przenosić ciężar ciała tak, by nie obciążać bolącego stawu.
Jeśli zauważyłeś, że twój pupil cierpi i podejrzewasz, że może mieć zapalenie stawów, powinieneś skontaktować się z weterynarzem. Aby postawić diagnozę, przeprowadzi on odpowiednie badanie, porozmawia z tobą o objawach, jak i w razie potrzeby wykona zdjęcie rentgenowskie. Jeśli okaże się, że czworonóg faktycznie cierpi na tę chorobę, lekarz weterynarii podejmie leczenie stawów u psa. Dobierze on spersonalizowany plan leczenia dla twojego pupila – będzie miał na niego wpływ między innymi wiek zwierzęcia oraz stopień zaawansowania choroby.
Wpadanie na przedmioty
Niektóre objawy chorób trudno zauważyć – dopiero zmiany w zachowaniu zwierzęcia wskazują na ich rozwój. Jeśli nasz pupil zaczyna wpadać na różne przedmioty, jak również ma trudności w odnalezieniu zabawki, powinno to wzbudzić nasz niepokój. Podobnie w przypadku problemów w ocenie wysokości oraz odległości. Wymienione objawy mogą wskazywać na stopniowe pogarszanie się wzroku spowodowaną chorobą oczu. Zwierzę z czasem może mieć trudności w utrzymywaniu równowagi, a nawet rozpoznawaniu ludzi – jeśli wcześniej cieszyło się na czyjś widok, przez niedowidzenie może przechodzić obok niej obojętnie. Wraz z czasem zwierzę staje się coraz bardziej osowiałe, a niekiedy i drażliwe lub strachliwe.
Wzrok to niezwykle ważny zmysł – aby zadbać o komfort życia naszego zwierzęcia, powinniśmy z nim regularnie uczęszczać na profilaktyczne badania okulistyczne. Weterynarz będzie mógł się na nich dokładnie przyjrzeć oczom czworonoga i jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, podejmie odpowiednie kroki. Jedną z chorób, która często przechodzi niezauważona przez właścicieli zwierząt, jest zaćma – prowadzi ona do mętnienia oczu, które na początku rozwoju dolegliwości jest słabo widoczne.
Zmiana apetytu
Wiele zwierzaków jest niemałymi łakomczuchami, które ekscytują się każdym posiłkiem – w związku z tym zmiana apetytu u naszego pupila może nas martwić. Zanim jednak zaczniemy się niepokoić, powinniśmy się zastanowić, czy przyczyną tego stanu rzeczy nie jest jakaś odmienność w codziennej rutynie – każda, mała oraz duża, może wpłynąć na apetyt psa czy kota. Dodatkowo, przyczyną tego może być wiek – wraz z biegiem lat, zmysł węchu i smaku pogarsza się, dlatego podekscytowanie pupila podczas posiłku może być mniejsze. Ponadto, starsze zwierzęta nie zużywają tyle energii, ponieważ mniej się poruszają, więc mogą nie być aż takimi łakomczuchami jak kiedyś.
Czasem jednak zmiany w apetycie wskazują na pewne choroby. Zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu może być również spowodowane urazem zęba lub dziąseł – w efekcie jedzenie może być dla naszego psa czy kota bolesne. Zastanów się, co mogło spowodować zmiany w zachowaniu zwierzęcia i przeprowadź dokładną kontrolę ciała zwierzęcia pod kątem nietypowych objawów, które mogą sygnalizować problem zdrowotny. Jeśli zwierzę nie chce jeść, nie ignoruj niepokojących zmian w apetycie swego zwierzęcego przyjaciela! Koniecznie zwróć się do weterynarza w celu uzyskania pomocy.