Zima – czas wzmożonego zagrożenia dla bezdomnych
Razem z coraz chłodniejszymi dniami i temperaturą, która nocą kroczy w stronę zera, rośnie ryzyko zagrożeń dla zdrowia i życia osób bezdomnych. W zimowym okresie liczba śmiertelnych przypadków wskutek wychłodzenia organizmu wśród tej grupy ludzi niepokojąco rośnie. Dlatego też, nie możemy pozostać obojętni i musimy powiadamiać służby ratunkowe, takie jak policja, za każdym razem gdy widzimy osoby narażone na ryzyko wychłodzenia. Do dyspozycji jest numer alarmowy 112 oraz całodobowa, bezpłatna infolinia 987.
Policjanci podczas swoich patrolów w okresie jesienno-zimowym skrupulatnie sprawdzają miejsca, które mogą służyć jako schronienie dla osób bezdomnych. Takimi miejscami są często pustostany, ogródki działkowe czy altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację osób bezdomnych, starając się zapewnić pomoc tym, którzy jej potrzebują. Gdy odnajdujemy takie osoby, oferujemy im przewóz do ośrodków, które zapewniają ciepło, ciepłe posiłki i możliwość przespania nocy pod dachem. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy osoby pod wpływem alkoholu wychodzą na zimno. Śliska nawierzchnia i chwilowe potknięcie mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji. Dlatego zawsze powinniśmy reagować na osoby nietrzeźwe podczas mrozów, ponieważ są one szczególnie narażone na utratę ciepła.
Warto przypomnieć, że od 1 listopada do 31 marca działa specjalna infolinia – 987 działająca na terenie całego województwa śląskiego, która informuje o możliwościach pomocy dla osób bezdomnych. Dodatkowo, Śląski Urząd Wojewódzki prowadzi stronę internetową, gdzie można znaleźć informacje na temat pomagania osobom bezdomnym.
Obowiązkowo musimy reagować na krzywdę drugiego człowieka. Zwłaszcza teraz bezdomni mogą wymagać naszej pomocy. Wystarczy jeden telefon pod numer 112 lub 986, aby uratować czyjeś życie od zagrożenia wychłodzeniem.
Osoby, które mają informacje o bezdomnych potrzebujących pomocy mogą je przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu wybieramy kategorię zgłoszenia „Bezdomność” (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112).
Nie zapominajmy, jedno połączenie telefoniczne może ocalić czyjeś życie!