Startuje kolejny nabór do programu dofinansowania wymiany starych pieców węglowych na Śląsku
W wielu śląskich aglomeracjach trwa proces modernizacji źródeł ogrzewania. Zamiast tradycyjnych, ale szkodliwych dla środowiska pieców węglowych, wprowadzane są bardziej ekologiczne systemy grzewcze. Chorzów to jedno z miast, które właśnie uruchomiło nową turę naboru wniosków o dotacje na wycofanie starego pieca węglowego.
Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa, przypomina mieszkańcom i mieszkankom o możliwości składania wniosków o uzyskanie dofinansowania na zamianę pieca węglowego. Środki z dotacji można przeznaczyć na zakup i montaż nowego kotła gazowego lub olejowego (na lekki olej opałowy), wykonanie instalacji ogrzewania elektrycznego, zakup kotła na biomasę spełniającego normy emisyjne co najmniej klasy 5 zgodnie z PN-EN 303-5:2012 (potwierdzone certyfikatem od akredytowanej jednostki), zakup nowej pompy ciepła lub podłączenie domu lub bloku mieszkalnego do sieci ciepłowniczej.
Niestety, środki z dotacji nie mogą zostać przeznaczone na zakup nowych kotłów węglowych, lokalnych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe lub biomasę, przenośne urządzenia grzewcze, instalację niskoemisyjnego ogrzewania w nowo budowanych obiektach, urządzenia grzewcze emitujące spaliny bezpośrednio do ogrzewanych pomieszczeń, zakup systemów ogrzewania kominkowego. Nie można również wykorzystać dofinansowania na wymianę już istniejącego systemu ogrzewania niskoemisyjnego, jeśli od samego początku budynek był wyposażony w taki system, modernizację już istniejącego ogrzewania niskoemisyjnego, pokrycie kosztów eksploatacji tego typu ogrzewania, czy też zainstalowanie niskoemisyjnych systemów grzewczych po odcięciu domów czy mieszkań od sieci ciepłowniczej.
Wysokość dofinansowania to aż 90% kosztów zakupu i montażu nowego źródła ciepła lub podłączenia do sieci ciepłowniczej, jednak nie więcej niż 4000 zł. Dotacja jest przyznawana jednokrotnie dla każdego lokalu lub budynku mieszkalnego.