SLAVNI 2024 – Święto nordyckiej, celtyckiej, germańskiej i słowiańskiej kultury w Chorzowie
Zbliża się weekend 27-28 kwietnia 2024 roku, a wraz z nim nadchodzi SLAVNI 2024 – największe festiwal w Polsce poświęcony literaturze i kulturze. Wydarzenie to ma na celu ukazanie zasobów historii oraz mitologii kultur nordyckiej, celtyckiej, germańskiej i słowiańskiej. Impreza będzie miała miejsce w przepięknej lokalizacji – Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
Debiutancka edycja SLAVNI, która odbyła się rok temu przyciągnęła setki miłośników kultury ludowej i języka słowiańskiego. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja obfitować będzie w jeszcze więcej atrakcji – potwierdziło swoją obecność już dziesiątki wystawców, wydawców i entuzjastów kultury rodzimej.
SLAVNI 2024 zostało stworzone dla osób zafascynowanych literaturą, sztuką i muzyką, a także dla tych, którzy interesują się historią, archeologią czy kulturą ludową. To tutaj można odkryć naszą tożsamość i pochodzenie, które zostały zapisane w pieśniach i kronikach, sięgających wieków wstecz – przekonują organizatorzy.
W trakcie konwentu SLAVNI 2024 można będzie doświadczyć prezentacji walk oraz uzbrojenia słowiańskich wojowników, posłuchać koncertów zespołów grających tradycyjne pieśni ludowe, spotkać znanych autorów literatury słowiańskiej, czy też uczestniczyć w oficjalnym wręczeniu nagród ogólnopolskiego plebiscytu „SLAVNI – złoty płomień kultury”. Dodatkowo, będzie możliwość udziału w warsztatach rękodzieła, grach terenowych dla rodzin oraz wielu panelach dyskusyjnych o tematyce kulturowej i religijnej.
Organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla miłośników muzyki folkowej i folk rockowej, organizując przegląd wschodzących zespołów w ramach „SLAVNI – złoty róg kultury”. Dla chętnych rywalizacji przygotowano natomiast tor łuczniczy, który umożliwi zarówno dorosłym jak i dzieciom nabywanie umiejętności strzelania z łuku. Punktem kulminacyjnym tych rozgrywek ma być ogólnopolski turniej łuczniczy dla dorosłych.
SLAVNI 2024 to również duże wydarzenie targowe. Wystawcy literaccy i rzemieślniczy będą na Was czekać w urokliwych, drewnianych chatkach Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie”.