Śląskie Gody – wyjątkowe święto tradycji i kultury z sercem w Chorzowie
Zanotujcie już dziś w swoich kalendarzach datę 5 maja. Tego dnia, na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, zaistnieję magiczna atmosfera Śląskich Godów. Ta wielopokoleniowa impreza plenerowa jest ukłonem w stronę bogatej tradycji i historii naszego regionu, a jej tłem będzie muzyka, uśmiech i zabawa.
Śląskie Gody to wydarzenie, które od lat jest integralną częścią życia chorzowskiego Skansenu. Rozpoznawalne są ze względu na hołd składany tradycji, folklorowi oraz dziedzictwu naszego regionu. Towarzyszące temu aspekty kultury lokalnej, takie jak muzyka, stroje czy rzemiosło, dodają imprezie wyjątkowego charakteru.
Program tegorocznej edycji wygląda niezwykle obiecująco. Start zaplanowany jest na godzinę 12:00, kiedy to rozpocznie się msza święta odpustowa z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej. Po liturgii uczestnicy zgromadzą się pod plenerowym estradowym dachem, gdzie wystąpią zespoły, które otrzymały wyróżnienia podczas Śląskiego Śpiewania 2023. Wśród nich znajdą się Zespół Regionalny „Jasieniczanka” oraz Zespół Śpiewaczy „Karolinki”. O godzinie 16:00 na parkiet zaproszą gości Pszczyńska Orkiestra Ludowa i Kapela Bolkova.
Podczas imprezy, uczestnicy będą mieli okazję do wykonywania galandy i czako w trakcie warsztatów, a także podziwiania tradycyjnych strojów ludowych, które ubiorą innych gości wydarzenia. Muzeum przygotuje specjalne udogodnienie dla osób, które zdecydują się przyjść w pełnym stroju regionalnym – dla nich wejście na teren muzeum będzie bezpłatne. Organizatorzy planują również zorganizować tradycyjny jarmark z produktami lokalnych rzemieślników i stanowiskami handlowymi.
Zaskoczeniem będzie nowość w programie: muzealne oprowadzanie po śląsku o nazwie „ETNOszpacyr po noszemu”. Za prezentację ekspozycji odpowiadać będzie Edward Jon, autor książki „Tu się wszystko zaczęło”, wydanej przez Muzeum jako część serii „Jako downi bywało”.