Radosna nowina z Śląskiego Ogrodu Zoologicznego: Powiększenie rodziny żyraf

Radosna nowina z Śląskiego Ogrodu Zoologicznego: Powiększenie rodziny żyraf

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie stał się miejscem radosnego wydarzenia. Liczba żyraf zamieszkujących ten ogród zoologiczny ostatnio wzrosła o jednego członka.

Historia obecności żyraf siatkowanych w tym miejscu sięga lat 60-tych poprzedniego stulecia, kiedy te efektowne zwierzęta po raz pierwszy pojawiły się na terenie chorzowskiego zoo. Od tamtej pory, ogród mógł szczycić się ponad dwudziestoma narodzinami żyraf. Warto jednak zauważyć, że od momentu przyjścia na świat ostatniego młodego w 2016 roku nastąpił okres przerwy w rozmnażaniu tych zwierząt. Było to spowodowane brakiem samców wśród mieszkańców zoo.

Dopiero po dwóch latach udało się sprowadzić Iroko, zwanego również Ignaś. Ten samiec doprowadził do końca przerwę w rozmnażaniu i we wrześniu 2023 roku przyszedł na świat pierwszy od siedmiu lat młody. Nowonarodzona „dwudziesta żyrafa” była powodem do dumy dla pracowników ogrodu zoologicznego, ale to nie był koniec dobrych wieści. W styczniu bieżącego roku na świat przyszła żyrafka Lilo, a niedawno dołączyła do niej młodsza siostra.

„Każde narodziny to wyjątkowy moment, napełniający nas dumą i nadzieją. Narodziny żyrafy są nie tylko dowodem naszego sukcesu hodowlanego, ale też zaangażowania w ochronę gatunków i edukację przyrodniczą” – komentuje Marek Mitrenga, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Najnowszy członek rodziny żyraf urodził się w nocy z 19 grudnia. Jej matką jest Liana, a ojcem Iroko. Opiekunowie z zoo zapewniają, że malutka żyrafa jest w doskonałej kondycji i otoczona pełną troską przez matkę.

„Zachęcamy wszystkich miłośników przyrody do odwiedzenia naszego ogrodu i zapoznania się z naszym najmłodszym dodatkiem. Jestem pewien, że ta mała żyrafa szybko stanie się ulubieńcem zwiedzających. Będziemy pilnie obserwować jej rozwój. Więcej informacji oraz zdjęcia naszej małej żyrafy pojawią się wkrótce na naszych profilach społecznościowych” – dodają pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.