Paya, młoda gepardzica, jest teraz częścią rodziny w chorzowskim ZOO!
Chorzowski ogród zoologiczny powitał niedawno nową członkinię swojej rodziny – młodą gepardzicę o imieniu Paya. Ta 1,5-roczna samica przyleciała do Chorzowa prosto z ogrodu zoologicznego w Gdańsku.
Choć już teraz można zobaczyć Payę na jej wybiegu, pracownicy zoo apelują o cierpliwość i delikatność ze strony odwiedzających. Nowe otoczenie to dla młodego zwierzęcia duże wyzwanie, dlatego konieczne jest, aby przyzwyczaiła się do niego w swoim tempie.
„Pozwólmy jej na dostosowanie się i dajmy trochę przestrzeni, żeby poczuła się tutaj jak w domu. To dla niej zupełnie nowe miejsce, więc ważne jest, abyśmy nie przeszkadzali jej nadmiernie. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wasze zrozumienie i wsparcie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, aby razem z nami cieszyć się obecnością naszej nowej, szybko biegającej gwiazdy, Payi!” – podaje oficjalna strona Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Gepardy są najbardziej znanymi kotami na świecie, przede wszystkim ze względu na ich niesamowitą szybkość. Te drapieżniki mogą osiągnąć prędkość 100 kilometrów na godzinę w zaledwie trzy sekundy. Wszystko to dzięki swemu smukłemu i lekkiemu ciału, które waży średnio nieco ponad 50 kilogramów (w przypadku samców), długim kończynom oraz giętkiemu kręgosłupowi.
Tereny, na których można znaleźć gepardy, to głównie otwarte przestrzenie trawiaste, półpustynie, sawanny oraz suche lasy Afryki i Azji. Największymi zagrożeniami dla tych zwierząt są utrata i fragmentacja siedlisk, zmniejszająca się baza pokarmowa, nielegalne polowania oraz handel skórami i młodymi gepardami.
„Niestety gepardy są obecnie na skraju wyginięcia. Młode koty nadal są odławiane z naturalnego środowiska i sprzedawane jako domowe zwierzęta. Wielu z nich tego nie przeżywa. Już raz gepardy były bliskie wyginięcia i doświadczyły zjawiska wąskiego gardła genetycznego, co oznacza, że ich różnorodność genetyczna była na bardzo niskim poziomie. Dziś hodowla zachowawcza odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej puli genów tego gatunku” – mówi Sandra Kaczmarek, opiekunka zwierząt z gdańskiego ZOO.
W ramach realizacji misji współczesnych ogrodów zoologicznych, wszystkie gepardy po osiągnięciu wieku około 1,5 roku są przenoszone do innych ogrodów, gdzie mogą znaleźć przyszłych partnerów.