Oficerowie profilaktyki społecznej odwiedzili uczniów: konfrontacja z tematami cyberprzestępczości i mowy nienawiści
Młodszy aspirant Michał Drynda i sierżant sztabowy Angelika Stanisz, policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną, przeprowadzili edukacyjne spotkanie w kolejnej placówce. Uczestnicząca w nim młodzież miała okazję zapoznać się z dwoma zasadniczymi problemami współczesnego świata: cyberprzestępczością oraz mową nienawiści.
Odwiedziny oficerów miały miejsce w Zespole Szkół Gastronomiczno–Usługowych w Chorzowie. W miniony poniedziałek, uczniowie tej szkoły mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na dwa kluczowe tematy.
Pierwsza część spotkania była poświęcona zagrożeniom, które mogą nas spotkać poruszając się w cyberprzestrzeni. Początek prelekcji stanowiło przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa online. Następnie, policjanci omówili możliwe niebezpieczeństwa czające się w sieci, a także uświadamiali słuchaczy o skutkach niewłaściwego korzystania z Internetu. Nie zabrakło również informacji na temat nowo pojawiających się metod wykorzystywanych przez oszustów internetowych. Uczniom przedstawiono przykłady przestępstw popełnianych online, jednocześnie podkreślając, że w sieci nie istnieje pełna anonimowość i każda szkodliwa działalność może skutkować konsekwencjami prawnymi.
Następnie mundurowi skupili się na problemie „mowy nienawiści”. Wyjaśnili uczniom, że hejt w Internecie to poważne zjawisko, które może dotknąć każdego i łatwo przekształcić się w agresywne zachowania. Omówili powszechne występowanie takich działań i wypowiedzi, które mogą znieczulać młodych ludzi na ten problem. Niektórzy mogą być obojętni wobec tego fenomenu, inni mogą go uznawać za atrakcyjny czy nawet zabawny. Oficerowie wyjaśnili różnice między hejtem, mową nienawiści a przestępstwem motywowanym nienawiścią.