Nowe odkrycia dotyczące tragedii łabędzi w chorzowskim stawie Amelung
Po długim okresie oczekiwania, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach przedstawił rezultaty badań na temat jakości wody w stawie Amelung w Chorzowie. Badania te były niezbędne dla zgłębienia problemu, który naraził na zagrożenie miejscową populację łabędzi.
Z przykrością informowaliśmy w lipcu bieżącego roku o tragicznym zdarzeniu związanym ze śmiercią niemalże całości rodziny łabędzi, której domem był staw Amelung. Na przestrzeni dwóch tygodni odnaleziono ciała dwóch osobników: młodego i dorosłego. Jak wynika z informacji udzielonych przez miejskie władze, sekcja zwłok młodszego ptaka wykazała, że przyczyną jego śmierci było zakażenie bakteryjne, spowodowane przez mikroorganizmy występujące w naturalnym środowisku wodnym. Zakażenie to doprowadziło do całkowitej niewydolności organizmu ptaka. Przyczyny zgonu starszego osobnika są o wiele trudniejsze do ustalenia, jednak na chwilę obecną wykluczono możliwość chorób zakaźnych.
Zdaniem przedstawicieli Urzędu Miasta, najbardziej prawdopodobną przyczyną nagłego wzrostu umieralności wśród łabędzi jest nieodpowiednie karmienie tych ptaków produktami przeznaczonymi dla ludzi. Wiele z tych produktów jest nienadających się do spożycia, zepsutych czy też pokrytych pleśnią, jak na przykład stary chleb. Warto dodać, że oprócz łabędzi, w stawie znaleziono również martwe ryby.
W obliczu tych tragicznych wydarzeń postanowiono przeprowadzić szczegółowe badania wody stawu, by sprawdzić czy nie doszło do skażenia jej ściekami. Wyniki badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wykluczyły tę możliwość.
Obecnie teren wokół stawu jest pod stałą obserwacją dodatkowych patroli straży miejskiej. Dodatkowo, planuje się instalację systemu monitoringu wizyjnego. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, miasto zainstalowało tablice edukacyjne dotyczące właściwego dokarmiania ptaków, a w szkołach będą prowadzone zajęcia na temat odpowiedzialnego karmienia zwierząt.