Młodzież z Chorzowa promuje czytelnictwo poprzez wymianę książek

Młodzież z Chorzowa promuje czytelnictwo poprzez wymianę książek

Inicjatywa Młodzieżowej Rady Miasta Chorzów dotycząca wymiany książek wzbudza coraz więcej entuzjazmu. Półka na książki, umieszczona na chorzowskiej ulicy Wolności 3, jest świeżym pomysłem młodych ludzi na zainicjowanie bardziej aktywnego korzystania z przestrzeni miejskiej. Wprowadzenie takiego miejsca do wymiany literatury stanowi odpowiedź na potrzeby miasta, które dotąd nie dysponowało taką formą uatrakcyjnienia miejskiego krajobrazu.

Wielu miast w Polsce już od dawna ma swoje punkty do wymiany książek. Teraz, dzięki inicjatywie Młodzieżowej Rady Miasta Chorzów, również mieszkańcy tego miasta mogą skorzystać z tej popularnej formy promocji czytelnictwa. Lokalizacja punktu wymiany na ulicy Wolności nie jest przypadkowa – młodzi organizatorzy chcieli, by stała się ona pewnym magnesem przyciągającym mieszkańców i turystów do zwiedzenia tej części miasta. Wszystko to wpisuje się w program Wolka dla mieszkańców, który ma na celu ożywienie tej lokalizacji także przez kulturalne wydarzenia – komentuje Filip Hornik, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Chorzów.

Chociaż projekt zainaugurowano zaledwie kilka dni temu, to już teraz cieszy się on dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na półkach znaleźć można zarówno świeże tytuły, jak i te bardziej wytarte, które jednak nadal mają swój niepowtarzalny urok, a ich obecność na półce świadczy o tym, że wiele osób już skorzystało z tej możliwości wymiany.

– Zainteresowanie jest duże już po kilku dniach od rozpoczęcia akcji. Wiele osób przyniosło swoje książki. Z pewnością chcemy rozwijać tę inicjatywę w innych dzielnicach miasta, a do współpracy chcielibyśmy zaangażować m.in. bibliotekę miejską, MDK czy ChCK. Nasza wizja to stworzenie podobnych punktów w różnych miejscach Chorzowa – dodaje Filip Hornik.

Zasady działania punktu wymiany są bardzo proste. Można tutaj przynieść dowolną ilość książek i wymienić je na te, które nas interesują w stosunku 1:1. Nie ma przeszkód, aby ktoś zabrał książkę bez przynoszenia własnej. Ważne jest jedynie, aby książki były w takim stanie, że nadają się do dalszego czytania. Organizatorzy apelują do uczestników o odpowiedzialne korzystanie z punktu wymiany i szanowanie książek, aby mogły służyć jak największej liczbie osób.