Kąpielisko Fala w Parku Śląskim na finiszowym etapie prac przed ponownym otwarciem

Jesteśmy na ostatniej prostej do wielkiego powrotu Kąpieliska Fala w Parku Śląskim. Wszystkie wymagane inspekcje techniczne zostały przeprowadzone, a teraz na miejscu trwają końcowe prace porządkowe i wykończeniowe. Obszary zielone są pielęgnowane i przygotowywane do przyjęcia pierwszych odwiedzających – nasadzenia roślinności są w pełnym toku, a cała infrastruktura jest uzupełniana o potrzebne urządzenia ratownicze oraz wyposażenie dla punktów gastronomicznych.
„Fala” to długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. W przeszłości to kultowe miejsce przyciągało tłumy ludzi. Był to jeden z największych otwartych kompleksów kąpielowych w kraju w okresie swojej świetności. W pierwotnych planach dotyczących parku nie wspominano o kąpielisku. Informacje o planach jego budowy ujawnione zostały dopiero przez generała Jerzego Ziętka w przedmowie do albumu „Śląski Park Kultury”.
Konstrukcja tak dużego kąpieliska była rzadkością w Polsce tamtego czasu, więc inspiracje do jego budowy musiały zostać zaczerpnięte zza granicy. Wzorce znaleziono na Węgrzech, w Budapeszcie. Sztuczna fala była wzorowana na jednym z basenów zlokalizowanych na wyspie Małgorzaty. Projekt realizowany był przez architektów Jana Kozuba, Alojzego Wróblewskiego i Ryszarda Koczy, a konsultantem był Bohdan Boczkaj – zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie Parku Śląskiego.
Kompleks był w stanie przyjąć aż 15 tys. osób, zaś na obszarze rozciągającym się na 13 hektarach umieszczono 4 baseny oraz stację uzdatniania wody. Oficjalne otwarcie “Fali” miało miejsce 12 czerwca 1966 roku. W lecie tego roku, kąpielisko odwiedziło aż 230 tysięcy osób.
Zespół kąpieliskowy szybko zdobył znaczne uznanie i reputację jako najlepszy tego typu obiekt w regionie. W 1967 roku kompleks został zaprezentowany członkom Międzynarodowej Unii Architektów. „Fala” jest do dziś uznawana za wybitne osiągnięcie w dziedzinie architektury sportowej. W basenach „Fali” odbywały się też liczne zawody sportowe, w tym te o zasięgu międzynarodowym.
Kąpielisko zamknięto w 2015 roku i mimo że od dłuższego czasu mówiono o jego modernizacji, to projekt ten udało się zrealizować dopiero w 2023 roku. W marcu 2023 roku została podpisana umowa z wykonawcą, który miał zająć się budową nowego kąpieliska “Fala”. Niebawem po tym rozpoczęły się prace, a teraz możemy zobaczyć ich efekty.