Kandydatury do nowej kadencji Śląskiej Rady Seniorów już przyjmowane: szczegóły procesu rekrutacji
Zarząd Województwa Śląskiego rozpoczął proces rekrutacji nowych członków do następnej kadencji Śląskiej Rady Seniorów. Kandydować mogą nie tylko seniorzy, ale również ich reprezentanci. Komisja Ekspercka dokona wyboru 19 członków na podstawie zgłoszeń, które można składać do 10 września.
Marszałek Wojciech Saługa podkreśla znaczenie wartościowej wiedzy i zawodowego doświadczenia seniorów dla rozwoju regionu. Przypomina, że Śląska Rada Seniorów pełni istotną rolę doradczą i konsultacyjną, zajmując się szerokim zakresem zagadnień – od spraw społecznych i kulturalnych, po projekty rekreacyjno-sportowe.
Proces naboru jest otwarty dla osób powyżej 18 roku życia (według stanu z dnia złożenia zgłoszenia kandydatury), które są przedstawicielami seniorów lub działają na ich rzecz. To znaczy, mogą kandydować przedstawiciele NGO’s oraz instytucji prowadzących uniwersytety trzeciego wieku, pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Województwa Śląskiego i braku prawomocnego wyroku skazującego za umyślne przestępstwo.
Każdy kandydat zgłasza się indywidualnie, jeżeli jest przedstawicielem seniorów, lub jest zgłaszany przez organizację. Statut przewiduje, że osoba chcąca zostać członkiem Śląskiej Rady Seniorów musi zadeklarować gotowość do pracy w jednej z dwóch Izb: Izbie Polityki Senioralnej lub Izbie Przedstawicielskiej Seniorów. Tutaj jednak dodatkowym wymogiem jest ukończone 60 lat życia (według stanu z dnia złożenia zgłoszenia kandydatury w naborze) dla członkostwa w Izbie Przedstawicielskiej Seniorów. Warunek ten nie dotyczy Izby Polityki Senioralnej.
Kandydaci mogą zgłosić swoje kandydatury wypełniając i podpisując odpowiedni formularz. Można to zrobić osobiście w Kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, pocztą lub poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Do zgłoszenia można dołączyć rekomendacje od zaufanych instytucji lub osób. Członkowie Rady pracują społecznie, nie otrzymują wynagrodzenia, diet ani zwrotu kosztów związanych z pracą w Radzie.