Jak wspomóc innych, oddając krew – wytyczne i zasady dla potencjalnych dawców
Pomimo ogromnego postępu w dziedzinie medycyny, naukowcom nie udało się do tej pory opracować substytutu tak cennego płynu, jakim jest krew. Każdego dnia wielu pacjentów, którzy zostali ofiarami wypadków, przeszli przeszczepy organów czy też walczą z komórkami nowotworowymi, wymaga transfuzji krwi. Z tego powodu, centra krwiodawstwa organizują regularne zbiórki i apelują o jej donacje.
Zastanawiasz się, kto może zostać dawcą? Proces donacji krwi trwa zwykle nie więcej niż 10 minut, a jedna jednostka tego cennego płynu jest w stanie uratować życie aż trzech osób. Ciekawe jest to, że pobrane od jednej osoby 450 ml krwi stanowi zaledwie 8% całkowitej ilości krwi w organizmie człowieka, co oznacza, że darowanie krwi nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla dawcy.
Donacje mogą dokonywać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów i są w dobrym stanie zdrowia. Pełną krew mężczyźni mogą oddawać maksymalnie 6 razy w roku, natomiast kobiety – 4 razy. Ważne jest, aby między kolejnymi donacjami upłynęło minimum 8 tygodni. Cały proces oddawania krwi zajmuje około 5-10 minut i odbywa się za pomocą jednorazowego sprzętu medycznego. Krew jest pobierana do specjalnego jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed przystąpieniem do donacji, zaleca się spożycie lekkiego posiłku.