Co warto zobaczyć w Chorzowie?
Dawniej Chorzów zdawał się dla wielu osób z okolic miastem, które raczej nie słynęło ze zbyt wielu atrakcji turystycznych. Jednak w ciągu ostatniej dekady ta opinia zdaje się gwałtownie zmieniać. Z roku na rok w Chorzowie powstaje coraz więcej atrakcji, które sprawiają, że ludzie pragną spędzić tutaj urlop ze znajomymi lub rodziną.
Wesołe miasteczko Legendia – miejsce dla najmłodszych turystów
Pomimo tego, że już 60-letnia atrakcja w postaci parku rozrywki zwykle przyciąga dzieci, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rodzice bawili się wraz ze swoimi pociechami. Opisywane przez nas wesołe miasteczko mieści się na terenie Parku Śląskiego i jest najstarszym parkiem rozrywki w całej Polsce. Jak widać, Chorzów ponownie zaskakuje swoimi atrakcjami, ponieważ ma do zaoferowania nie tylko typową rozrywkę dla turystów, ale także ciekawy obiekt cieszący się rozległą historią!
Miejsce działa od 1959 roku, jednak dopiero między 2016 i 2017 rokiem doczekało się gruntownego remontu. W tym momencie park rozrywki został nazwany Legendią. Na terenie parku znajduje się łącznie 40 atrakcji. Zostały posortowane od spokojny zabaw do ekstremalnej rozrywki przeznaczonej tylko dla odważnych. Najbardziej zwariowaną zabawą jest kolejka o nazwie Lech Rollercoaster. Twórcy tej atrakcji zapewniają każdego śmiałka o tym, że podczas przejazdu można zapomnieć o istnieniu prawa grawitacji. Lepiej nie rezerwujcie sobie czasu na zwiedzanie kolejnych atrakcji tego samego dnia, ponieważ sprawdzenie wszystkich zabaw dostępnych w parku Legendia porwie was dosłownie od świtu do zmierzchu.
Kolejka linowa Elka – kultowa atrakcja turystyczna w Parku Śląskim
Tak jak nasza poprzednia atrakcja na liście, również kolejka linowa znana pod nazwą Elka jest umiejscowiona na terenie Parku Śląskiego. Kolejka charakteryzuje się nietypowym atutem, ponieważ jest jedyną na terenie całego kraju kolejką nizinną. Tak jak i inne atrakcje na Śląsku również w tym przypadku nie brakuje ciekawostek historycznym powiązanych z samą atrakcją, ponieważ kolejka miała swoje oficjalne otwarcie 7 września 1967 roku. Na jej otwarciu był sam Edward Gierek. Przez wiele lat długość trasy tej kolejki obejmowała sześć kilometrów.
Od kilkunastu lat nastąpiła zmiana i dodano do systemu kolejki trasę wytyczoną bezpośrednio przez park rozrywki umiejscowiony również na terenie Parku Śląskiego. Od teraz Elka jest bezpośrednio powiązana z parkiem. Podczas przejażdżki kolejką linową na zainteresowanych czekają fantastyczne widoki. Ceny biletów wahają się w zależności od wieku oraz ilości osób. Najlepszą opcją będą bilety rodzinne w cenie 70 złotych. Jeżeli jednak pragniemy skorzystać z kolejki w pojedynkę, zapłacimy 20 złotych od osoby.
Śląski Ogród Zoologiczny
Trzecie pod względem rozmiarów zoo w całej Polsce. Oferta tego miejsca została stworzona przede wszystkim z myślą o najmłodszych turystach. Sławne śląskie zoo znajdziemy właśnie na terenie Chorzowa. Może być ciekawą odskocznią od atrakcji historycznych i typowych pomników kultury lub obiektów naukowych, od których aż roi się w tych okolicach. Jeżeli jesteście fanami zwierząt, z całą pewnością nie zawiedziecie się, gdy będziecie mieli okazję ku temu, aby obejrzeć je w środowisku, które odwzorowuje do pewnego stopnia ich naturalne terytorium.
W tym zoo mamy okazję spotkać przede wszystkim ogromną ilość zwierząt zamieszkujących tereny afrykańskie. Spotkamy tam afrykańskie strusie, hipopotamy, żurawie, flamingi, słonie. Zoo posiada ofertę skierowaną bezpośrednio do najmłodszych odwiedzających. Organizatorzy nazwali ją mini zoo. Oferta polega na tym, że dzieci można zabrać do części zoo poświęconej mniejszym i łagodniejszym zwierzętom. Dzięki temu dzieci mogą pogłaskać owce, świnki morskie lub dokarmić króliki podczas ich pory obiadowej. Tak ciekawa okazja rzadko się zdarza.
Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna jest kolejnym dowodem na to, że w Chorzowie znajdziemy również atrakcje, które nie skupiają się jedynie na technologii oraz na historii. W okolicach tego miasta mamy możliwość zwiedzania także zielonych terenów, które nie zostały w dużej mierze naruszone przez człowieka. Uroczysko Buczyna jest ogromnym zbiorem roślinności. Zajmuje łącznie obszar o rozpiętości 65 hektarów. Jego granice znajdziemy między Chorzowem i Rudą Śląską. Te piękne tereny charakteryzują się przede wszystkim brakiem ingerencji ze strony człowieka. Możemy tam spotkać wiele zwierząt w ich naturalnym środowisku oraz rzadkie rośliny, których nie sposób doszukać się w innych miejscach Polski.
Możemy nazwać to uroczysko pewnego rodzaju naturalnym zabytkiem ze względu na to, że znajdują się tam wyjątkowe drzewa. Niektóre ze starodrzewów bukowych w tej lokalizacji mają nawet 150 lat. Obwód tych drzew wynosi w niektórych przypadkach dwa metry. Uroczysko Buczyna jest znanym i charakterystycznym dla Śląska przykładem naturalnego zabytku przyrodniczego.
Kościół Świętego Wawrzyńca
Kościół Świętego Wawrzyńca znajdziemy wśród atrakcji znajdujących się na szlaku drewnianej architektury. Kolejny z zabytków historycznych. Ta budowla jest użytkowana już od XVI wieku. Zbudowany całkowicie z drewna kościół noszący imię Świętego Wawrzyńca wywiera na fanach historycznej architektury wrażenie zarówno ze względu na zewnętrzną, jak i wewnętrzną estetykę. Kiedy będziecie tylko mieli okazję, zajrzyjcie do wnętrza tej religijnej budowli. Znajdziecie wewnątrz raczej niespotykany zabytek. Znajduje się tam rzeźba mająca przeszło ponad 600 lat. Jest to podobizna Madonny z Knurowa, która powstała dokładnie w 1420 roku. Zwiedzanie takich przybytków pozwala nam poznać piękno i historię polskich budowli.
Szyb Prezydent – najczęściej odwiedzany zabytek śląskiej techniki!
Niektórzy zwracają uwagę na to, że Szyb Prezydent jest jednym z obowiązkowych zabytków, którego nie powinien pominąć żaden turysta przyjeżdżający do Chorzowa. Szyb Prezydent jest częścią kompleksu wybudowanego w 1933 roku. Powstał na podstawie francuskich wzorów technologicznych. Wieża wyciągowa tego szybu wyróżniała się jednak nie tylko zastosowaniem relatywnie nowszej technologii. Ten szyb charakteryzował się niesłychanie imponującą wysokością, ponieważ miał aż czterdzieści dwa metry.
Zgodnie z dawnymi zapiskami wiemy, że ta wieża kopalniana pomagała w wydobywaniu nawet trzystu ton węgla na godzinę. Obok wieży w przeszłości znajdowały się specjalne wyciągi i budynki przystosowane do odbierania zbieranych surowców. Dziś w tym miejscu przygotowano atrakcje dla zwiedzających. Możecie wejść do wnętrza specjalnego tarasu widokowego, w którym dawniej przebywali inżynierowie. W ich byłej kantynie obecnie znajduje się restauracja, z której mogą skorzystać turyści. Miejsce słynie przede wszystkim z serwowania śląskich specjałów.
Śląski Park etnograficzny
Kiedy będziecie na drewnianym szlaku, koniecznie zajrzyjcie do Parku Etnograficznego. Ten Skansen jest świetnym sposobem na to, aby spędzić czas w miłej atmosferze podczas pobytu na terenach Chorzowa. Możemy tam pozwiedzać klasyczne budownictwo ludowe, które niegdyś służyło biedniejszym warstwom społeczeństwa. Podczas przechadzki można zauważyć, że pomimo braku funduszy, wcale nie brakowało im pomysłowości. Łącznie na całym obszarze organizatorzy atrakcji zgromadzili ponad 70 zabytkowych obiektów. Głównie są to wiejskie budynki. Niektóre z tych historycznych zabytków powstały na początku XVIII wieku. To fantastyczny sposób na to, aby przenieść się wizualnie do Polski sprzed kilku wieków. Możemy tam zaobserwować wygląd dawnych spichlerzy, chat chłopów, kuźnię, studnie i kilka innych zabytków architektury.