Co sprawdzić w samochodzie przed przeglądem w warsztacie?
Każdy właściciel auta wie, że trzeba wykonywać przeglądy. Dzięki nim można szybko wychwycić niewielkie usterki, sprawdzić stan techniczny pojazdu i to, czy jazda będzie bezpieczna. Niektóre rzeczy będziemy w stanie zweryfikować na własną rękę, jeszcze zanim do warsztatu się wybierzemy.
Sama usługa przeglądu okresowego jest dostępna w większości warsztatów, ale nie zawsze jest na równie wysokim poziomie. Jeśli chcemy, by samochód służył jak najdłużej, musimy zadbać o to, by pieczę nad nim sprawowali specjaliści. W okolicy Chorzowa i Katowic doskonałą jakość zapewni Q Service Castrol. Szczegóły znajdują się na stronie https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-przeglad-podstawowy/miasto-chorzow/. A co możemy sprawdzić sami?
Przed wizytą w stacji diagnostycznej
Nawet jeśli nie jesteśmy doświadczonymi mechanikami, to są pewne drobne usterki i wady, które będziemy w stanie zauważyć gołym okiem. Na pewno możemy zweryfikować sprawność klaksonu, oświetlenia, wycieraczek i spryskiwaczy. Następnie przyjrzyjmy się okolicom zbiorników płynów i olejów, czy nie ma żadnych wycieków. Będziemy w stanie ocenić stan ogumienia, a więc to, czy nie pojawiły się deformacje, pęknięcia lub bieżnik nie jest zbyt płytki. Do tego patrzymy na działanie hamulców, stan zawieszenia i stopień skoordynowania. Jeżeli czeka nas badanie techniczne, jakie musi przejść każdy samochód, to wcześniej najlepiej kilka rzeczy sprawdzić w warsztacie.
Co należy zweryfikować w warsztacie samochodowym?
Po naszych wstępnych oględzinach pora, by przyjrzeć się pojazdowi bliżej, a to może wykonać jedynie doświadczony mechanik. Posiada nie tylko odpowiednie wykształcenie i wiedzę, ale również specjalistyczny sprzęt. Auto przejdzie diagnostykę komputerową, czyli zostanie podłączone do aparatury, która pozwoli sprecyzować i wyeliminować błędy w zapalających się kontrolkach. Później trafi na podnośnik, gdzie dokładnie będzie widać układ kierowniczy i ewentualne luzy, jakie się w nim pojawiły.
Mechanik zweryfikuje, w jakim stanie są hamulce. Oceni, jak bardzo zużyte są klocki i tarcze hamulcowe, spojrzy na równomierność działania i zaciski. Wśród prac, jakie wykona specjalista, wymienić można też sprawdzenie, czy na podwoziu nie ma żadnej korozji. Tak samo specjalista patrzy, czy nie wystąpiła ona przy elementach układu wydechowego.
Dlaczego tak ważna jest kontrola pojazdu przed badaniem technicznym?
O tym, by przyglądać się temu, w jakim stanie jest nasz samochód, musimy szczególnie pamiętać przed badaniem technicznym. Rutynowe przeglądy w warsztatach nie są obligatoryjne. Pozwalają szybko zdiagnozować ewentualne drobne usterki i tym samym uniknąć większych awarii. Kiedy w trakcie przeglądu okresowego okaże się, że potrzebna jest naprawa, wymiana części bądź płynu, mechanik to zrobi. W przypadku badania technicznego, które jest już obowiązkowe, aby pojazd został dopuszczony do ruchu, jeśli w stacji diagnostycznej będą wykazane nieprawidłowości, auto go nie zaliczy, a dalsza jazda nim będzie niemożliwa.