Wkrótce właściciel otrzyma więcej pieniędzy za wywłaszczenie z nieruchomości
Często okazuje się, że wywłaszczenie nieruchomości może spotkać dosłownie każdego. Dom może znaleźć się na bardzo ważnym odcinku, gdzie zaplanowano budowę lub po prostu będzie tam, gdzie rząd stawia lotnisko, czy też dworzec autobusowy. W roku 2022 dojdzie do prac nowelizacyjnych, które mają za zadanie rozjaśnić postępowanie w takich sytuacjach. Możemy spodziewać się tego, że odszkodowania dla osób, które zostaną wywłaszczone ze swoich nieruchomości, wkrótce będą o wiele bardziej przejrzyste i klarowne. Z jednej strony mówi się o tym, że wypłaty dla osób wywłaszczonych z nieruchomości będą rosły, ale jednak istnieją pewne kruczki dotyczące tego, że nie każdy będzie mógł skorzystać z takiej ulgi.
Zatem jakie zmiany prawne związane z wywłaszczeniem nieruchomości zostaną wprowadzone po ustaleniach sejmowych w marcu 2022 roku? Przypominamy o tym, że wywłaszczenie nieruchomości w różnorodnej postaci następuje w momencie, gdy państwo odbiera komuś dom lub posiadłość zgodnie z prawem. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy zaplanowano w danym miejscu ważną inwestycję.
Za utratę nieruchomości państwo musi przyznać należne zobowiązanie finansowe
Państwo buduje istotne elementy infrastruktury na wywłaszczonym terenie, jednak jest zobowiązane do wypłacenia solidnego odszkodowania dla właściciela nieruchomości. Obecnie wartość takiej wypłaty jest oszacowana za pośrednictwem rynkowej wartości nieruchomości. Za utratę nieruchomości otrzymuje się odszkodowanie. Niestety istnieją pewne problemy związane z wykorzystywaniem tego prawa w dzisiejszych czasach. Okazuje się, że osoba wywłaszczona z takiej nieruchomości nie otrzymuje rekompensaty w postaci innych poniesionych kosztów.
Należy liczyć się z pieniędzmi wydanymi na przeprowadzkę oraz wydatki poniesione podczas zakupu lub wynajmu innej nieruchomości. Zwrot za wywłaszczenie nie przewiduje pokrycia takich kosztów, przez co dana osoba może w rzeczywistości stracić, zamiast zyskać. W przypadku wielu przedsiębiorców należy również liczyć się z licznymi kosztami przeniesienia działalności gospodarczej w nowe miejsca zamieszkania. Tych kosztów państwo również nie pokryje. Musimy zadbać o nie sami.