Ekscytujące wydarzenie na początek roku – narodziny rzadkich wilków grzywiastych w Śląskim Zoo

Ekscytujące wydarzenie na początek roku – narodziny rzadkich wilków grzywiastych w Śląskim Zoo

Nowy rok 2025 rozpoczął się z wielką niespodzianką! Tuż po biciu dzwonów o północy, dokładnie o 00:15 dnia pierwszego stycznia, świat przywitał trzech nowonarodzonych wilków grzywiastych. Ten niecodzienny początek roku otworzył nowe strony w historii hodowli tych niepowtarzalnych stworzeń w ZOO.

Radość z narodzin wilków grzywiastych jest szczególnie duże – tych unikalnych zwierząt występuje w Europie zaledwie kilkadziesiąt. Są to niezwykłe istoty przypominające swoją postacią połączenie lisa i gazeli. Długie nogi i charakterystyczny wygląd umożliwiają im przetrwanie na surowych brazylijskich stepach, które są ich naturalnym środowiskiem. Unikalne dla nich szczekanie łączy się z dźwiękami przypominającymi buczenie. Choć mięso jest częścią ich diety, odżywiają się głównie owocami, w tym specyficznymi „wilczymi jabłkami”.

Rodzicami malutkich wilczków są Guara, matka pochodząca z Francji, i Guantamo, ojciec z Pragi. Stanowią doskonały duet – Guara jest troskliwą matką, która jest bardzo wybredna co do miejsca do legu, natomiast Guantamo to uspokajający dżentelmen, który swoim filozoficznym podejściem i smętnym spojrzeniem potrafi oczarować wszystkich wokół. Początek ich rodzeństwa został radosne przyjęty przez pracowników ZOO.

Bezpośrednio po narodzinach, wilczy klucz był otoczony opiekuńczą opieką. Małe wilczki są obecnie ukryte pod czujnym okiem matki, ale już za kilka dni będą mogły po raz pierwszy badać swój nowy dom. To wydarzenie jest wielkim triumfem dla Śląskiego ZOO i wpłynie na ochronę tego zagrożonego gatunku. Zoo ma również zamiar ogłosić konkurs na nazwy dla nowych członków rodziny – być może wybiorą nazwę powiązaną z ich brazylijskim dziedzictwem lub datą urodzenia?

Narodziny trzech wilków grzywiastych to fantastyczny początek roku 2025. Dla Śląskiego ZOO jest to powód do dumy i szczęścia. Wszyscy z niecierpliwością czekają na możliwość obserwacji, jak młode wilki rozwijają się pod opieką swoich rodziców.