Wielkie znaczenie krwiodawstwa – niewytworzony lek, którym jest krew, i jego rola w ratowaniu życia

Wielkie znaczenie krwiodawstwa – niewytworzony lek, którym jest krew, i jego rola w ratowaniu życia

Mimo postępu nauki, której osiągniecia są imponujące, nadal nie potrafimy wyprodukować tak cennego leku jak krew. Codziennie istnieje duże zapotrzebowanie na ten „lek” ze strony pacjentów po przeżyciu wypadków, przeszczepach czy też walczących z chorobami nowotworowymi. Dlatego ośrodki krwiodawstwa podejmują inicjatywy zbierania krwi i apelują do społeczeństwa o jej oddawanie.

Ale kto może stać się dawcą krwi?
Proces oddawania krwi nie trwa zazwyczaj więcej niż 10 minut, a jedna donacja może pomóc nawet trzem osobom. Ilość krwi pobranej od dawcy to jedynie 8% całkowitej ilości krwi w organizmie człowieka, co nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Krew może podarować każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która posiada przynajmniej 50 kilogramów masy ciała i jest w dobrym stanie zdrowotnym. Pełnokrwistą donację można zrealizować maksymalnie sześć razy w roku u mężczyzn oraz cztery razy w roku u kobiet. Przerwa między poszczególnymi donacjami nie może być krótsza niż osiem tygodni. Czas, jaki zajmuje oddanie krwi, wynosi około 5-10 minut i jest wykonywane za pomocą sprzętu jednorazowego użytku. Krew jest pobierana do jednorazowych pojemników plastikowych zawierających płyn konserwujący. Zalecane jest spożycie lekkiego posiłku przed oddaniem krwi. Więcej informacji na temat kwalifikacji do oddania krwi.