Symulator fiata 126p – nowa atrakcja Muzeum Elektroniki w Chorzowie

Symulator fiata 126p – nowa atrakcja Muzeum Elektroniki w Chorzowie

W ostatnią sobotę, w Muzeum Elektroniki zlokalizowanym w Chorzowie na ulicy Jagiellońskiej 3, odbyło się oficjalne otwarcie nowego eksponatu – symulatora popularnego malucha. Wydarzenie to było wzbogacone o szereg ciekawych niespodzianek. Muzeum, choć czynne zaledwie kilka miesięcy, jest prawdziwą perłą dla miłośników retro technologii, prezentując m.in.: gramofony, magnetofony, wzmacniacze, radia oraz konsole dostępne niegdyś w większości polskich domów. Wyróżnikiem placówki chorzowskiej spośród innych jest imponująca kolekcja instrumentów muzycznych.

Po krótkim czasie funkcjonowania muzeum, wprowadzono do niego fascynującą nowość. Jest nią symulator Fiata 126p, znany dzięki grze komputerowej Maluch Racer z 2003 roku. Ta niewielka kosztowo gra (19,90 zł), dostępna powszechnie w kioskach, dawała możliwość ścigania się na czas samochodem typu maluch. Jak wspomina Łukasz Bazarnik, jeden z założycieli Muzeum Elektroniki, była ona obecna w wielu domach, przede wszystkim dzięki swojej niskiej cenie oraz ciekawej tematyce – maluch był wówczas podstawowym środkiem transportu dla wielu osób.

Uroczyste otwarcie symulatora miało miejsce ostatniego weekendu. Mimo niesprzyjającej pogody, entuzjaści tego kultowego samochodu zgromadzili się w muzeum, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Jednym z nich był pan Jakub, który podkreślał, że jest to ciekawe doświadczenie dla graczy retro oraz ludzi w wieku 30-40 lat. Dawało ono możliwość pokazania dzieciom jak wyglądały gry w przeszłości, a także powrót do własnych wspomnień z dzieciństwa.

Symulator malucha zaskoczył odwiedzających nie tylko swoim unikalnym charakterem, ale i formą. Stworzony na bazie prawdziwego Fiata 126p, pozwalał na wejście do autentycznego malucha, z oryginalną kierownicą i siedzeniami. Jak mówi Łukasz Bazarnik: „Tu czuć zapach tego auta! Ja zawsze powtarzam, że fiaty miały swój charakterystyczny zapach, którego nie da się podrobić”.

Ceremonia otwarcia symulatora była pełna niespodzianek. Przed budynkiem muzeum zorganizowano wystawę maluchów, udostępniono również ciekawe prelekcje na temat konsol i gier komputerowych. Była możliwość uczestnictwa w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, a wszystkich gości dopuszczono do bezpłatnego zwiedzania muzeum.