Zapowiedź wieczoru wróżb w Górnośląskim Parku Etnograficznym z okazji Andrzejek
Na przyszły tydzień Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie szykuje niezwykłe wydarzenie związane z obchodami Andrzejek – wieczoru pełnego tradycyjnych wróżb. W ramach tej specjalnej propozycji, przygotowano różnorodne atrakcje przeznaczone dla kobiet i dzieci.
Jedno ze starych polskich przysłów cytowanych w publikacji Barbary Ogrodowskiej pt. „Polskie obrzędy i zwyczaje” mówi: „W noc świętego Andrzeja, pannom z wróżby nadzieja”. Ale co kryje się za tym enigmatycznym stwierdzeniem?
Święto Andrzeja stanowiło dawniej punkt kulminacyjny, kończący rok kościelny i jednocześnie zapowiadający nadejście Adwentu – okresu powagi, postów, modlitw i oczekiwań na nadejście Bożego Narodzenia. Przez wieki utrzymywało się przekonanie, że dni przełomowe sprzyjają przepowiadaniu przyszłości. Toteż Andrzejki (lub też Jędrzejki), były dniem i nocą dedykowanymi wróżbom dziewcząt i kobiet, związanym wyłącznie z tematyką miłości i małżeństwa – tłumaczą specjaliści z chorzowskiego muzeum.
W celu kontynuowania tej „magicznej tradycji” niektóre działania zostały zaplanowane w Muzeum. W ramach tych wydarzeń uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat najpopularniejszych wróżb, a przy odrobinie dystansu, mogą również spróbować spojrzeć w swoją przyszłość.
W dniu 29 listopada, we wtorek, kobiety i dziewczęta powyżej 16. roku życia będą miały okazję doświadczyć czegoś wyjątkowego. Wśród przygotowanych dla nich atrakcji będzie m.in. wróżenie z wosku, rzucanie butami, przekłuwanie serc z imionami, puszczanie łupinek orzechów po wodzie, nasłuchiwanie szczekania psa, odczytywanie liter ze skórek jabłka czy rzucanie monetą do naczynia.
Podobne atrakcje zostaną zaproponowane także najmłodszym uczestnikom andrzejkowej zabawy.