36. edycja Festiwalu Teatralnego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego oficjalnie rozpoczęta

36. edycja Festiwalu Teatralnego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego oficjalnie rozpoczęta

W ostatni poniedziałek, na terenie Miejskiego Domu Kultury w Chorzowie Batorym, miało miejsce uroczyste otwarcie 36. edycji Festiwalu Teatralnego. Wydarzenie to jest już stałym punktem w kalendarzu imprez III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego i jest bardzo dobrze zapamiętane przez liczną grupę absolwentów, zwłaszcza za czas poświęcony na przygotowania.

Prawa do organizacji pierwszego festiwalu, którego korzenie sięgają lat 90., można przypisać do Małego Festiwalu Mrożka. Z biegiem lat, ewoluował on w Festiwal Klas, by ostatecznie stać się obecnym Festiwalem Teatralnym. Jak zauważył dyrektor III LO, Krzystof Oleś, „Jeśli coś trwa 36 lat, to musi być niezwykła idea. W przeciwnym razie, tak jak wiele innych wydarzeń, zniknęłoby z biegiem czasu. Ale my w Batorym kontynuujemy naszą teatralną zabawę od prawie 40 lat”.

Warto dodać, że każda nowa edycja Festiwalu ma swój unikalny motyw przewodni, który jest prezentowany podczas inauguracji i którym są inspirowane wszystkie dekoracje w szkole. „Motywem tegorocznego festiwalu jest karnawał. Chcieliśmy połączyć dwa kontrastujące wydarzenia – radosny karnawał w Rio i bardziej poważny z Wenecji” – mówi uczennica III LO i organizatorka Festiwalu, Karolina Kras.

Inauguracja rozpoczęła się od tanecznej interpretacji brazylijskiej samby wykonanej przez uczennice liceum. Nie zabrakło również maski karnawałowej, charakterystycznej dla włoskiej Wenecji. Następnie dyrektor szkoły i jeden z pierwszych organizatorów festiwali, Krzysztof Oleś, przedstawił skład jury, które będzie oceniało wszystkie przygotowane spektakle. W składzie znaleźli się: Julia Matysek, Anna Nowak, Michał Schoppa, Sebastian Świeczak oraz nauczyciel Batorego, Waldemar Podkidacz.

Festiwal został oficjalnie otwarty przez specjalnego gościa, zastępcę prezydenta miasta Jacka Króliczka. „Jedną z najważniejszych zasad obowiązujących podczas festiwalu jest to, że nauczyciele nie ingerują w proces powstawania spektaklu. Dzięki temu patrzymy na to, co ludzi młodych interesuje. Festiwal jest swego rodzaju zwierciadłem i ekranem, na którym oglądamy młodych ludzi” – zauważa Krzysztof Oleś.

Festiwal potrwa przez cały tydzień, w czasie którego na scenach licealnych zaprezentowanych zostanie ponad dwadzieścia różnorodnych spektakli, specjalnie przygotowanych na tę okazję. Wystąpienia obejmują prezentacje uczniów, absolwentów, a nawet nauczycieli, ale najbardziej emocjonująca jest kategoria debiutów. Każda z klas pierwszych Batorego ma obowiązek wystawić swój spektakl. „Wiele osób, gdyby nie ten przymus, nigdy nie pojawiłoby się na scenie i nie odkryło pasji do teatru” – dodaje Krzysztof Oleś.

Dla wielu uczniów szkolny Festiwal Teatralny to pierwsza szansa na poważniejszy kontakt z teatrem.